YOOtheme

Foreningens arbejde i Georgien

Klik her og se 21 minutters video online om foreningens arbejde i Georgien. 

Kontrasternes land

Klik her og se en video, der viser de kontraster, der findes i Georgien

Kære alle

Kære alle!
Glædelig Jul og Godt Nyt år.
Takkebrev fra fadderbørn,
Vi takker Jer fra vores hjerter for den hjælp I så uselvisk har ydet os gennem alle disse år. Tak for alt det gode I giver. Tak for, at vi ikke behøver tigge for at skaffe mad. Med Jeres hjælp har vi truffet Fader Mamuka, hvis lære har ændret vores perspektiv. Han har været en katalysator i vores liv, givet os håb for fremtiden og forståelse for at også vi er fuldgyldige mennesker i denne verden, så vi kan være med til at skabe en lys fremtid. For at nå dette mål, studerer vi alle intenst med Tea´s store hjælp. Hun giver os gratis engelsk-undervisning og hjælper med at forberede vores undervisning. Vi får sang-undervisning, hvilket, efter nogle hårde timer, giver os fred i sindet. Vi besøger Ureki, som er sommerlejren, hvor vi får 3 måltider om dagen og får feriegaver af hende og hun lærer os at vi skal elske hinanden. Vi har fået nye venner, vi ser på solnedgangen sammen og deler vores indtryk med hinanden.  På denne måde, opfyldt af følelser og fulde af energi, tager vi tilbage til skolen med håbet om, at vi igen næste år kan give hinanden nye uforglemmelige dage.

Vi takker Gud for at der findes mennesker som Jer i denne verden. Vi vil aldrig glemme alt det gode I har givet os. Når vi bliver ældre og stærkere i samfundet, vil vi hjælp andre børn og unge på samme måde; Det gode afføder det gode.

Tak fordi I er.

Fadderbørn fra georgien