YOOtheme

Foreningens arbejde i Georgien

Klik her og se 21 minutters video online om foreningens arbejde i Georgien. 

Kontrasternes land

Klik her og se en video, der viser de kontraster, der findes i Georgien

Teas brev til alle jer ...

På alle georgiernes vegne vil jeg gerne takker alle jer I Danmark, der af et stort hjerte har ydet og vist interesse for de fattige i Georgien. Lad år 2014 bringe glæde og velsignelse både nær og fjern.  I ønskes en glædelig forestående jul og alt godt for det nye år.

Min datter på 9 år og jeg rejste til Georgien med et håb, at jeg vil gøre en forskel for de fattige mennesker og støtte dem der havde brug for hjælp, og dette gør jeg med Guds hjælp. Mit hjerte brænder for Georgien.

Giv børn et håb

Foreningens vigtigste mål er at hjælpe den voksende elendighed i Georgien.  Der har brug for varme, næring, undervisning og meget andet. Et barn i fattigdom er ikke forundt et liv som alle andre børn.

Mange børn har faktisk mistet håbet for en bedre fremtid. De er havnet i et mørke, affødt af sult, kulde og afsavn.  Du har nu en chance for at række en hjælpende hånd ud til det barn, der virkelig har brug for din støtte. Med et fast månedligt bidrag kan du give et barn, der næsten intet har et holdepunkt i livet. Vi taler ikke om blot at bringe glæde, men at bidrage til livets opretholdelse.  Behovet er så enormt. Det månedlige beløb, som et barn har brug for, til mad og skolegang er kun 30 dollars. Mere skal der ikke til at redde et barn fra sult og håbløshed i Georgien.  Lad os plante en kim til optimisme i dem, så de engang kan blive hele mennesker — give dem et liv og et håb for fremtiden. Deres smerte er også vores smerte og hvert af deres fremskridt er vores glæde.