YOOtheme

Foreningens arbejde i Georgien

Klik her og se 21 minutters video online om foreningens arbejde i Georgien. 

Kontrasternes land

Klik her og se en video, der viser de kontraster, der findes i Georgien

”Håbet Hus”

”Håbet Hus”


Håb er troen på positive resultater, og en bedre dag i morgen. Det er en følelse der giver næring til menneskeheden.  I ethvert menneske skal håb tændes som et blomsterfrø. Når håbets frø i et menneske overskygges, mister dette menneske meningen med livet, har intet at leve for. Det venter, som en blomst på tærsklen til vinteren. 

Der eksisterer sådanne frø i menneskesjælen, den behøver vand, så det kan vokse og blive til et stort håb. Et menneske behøver noget at leve for, ikke bare for sig selv men for sit folk, sit land og for menneskehedens fremtid.  Som vi allerede har set er håb ikke blot en nødvendigt, men en helt essentiel del af os alle, derfor er målet for vores organisation at tænde menneskehedens frø af håb og derfor hedder den ”Håbets Hus”.

Det er velkendt at et menneskes håb svinder med alder og ligesom de psykologiske mekanismer er ufærdigt og ustabilt hos børn, derfor er det for os nødvendigt at hjælpe de gamle og genskabe håb hos børnene.

I Værestedet er plads til at styrke det spirituelle og moralske tilstand. For at realisere vores håb har vi brug for uddannelse. Uuddannede menneskers psykologiske og følelsesmæssige tilstand er ustabil. Det er derfor vores hensigt at fylde menneskesindet med lys via uddannelse.

Der bliver læst engelsk for formanden