YOOtheme

Foreningens arbejde i Georgien

Klik her og se 21 minutters video online om foreningens arbejde i Georgien. 

Kontrasternes land

Klik her og se en video, der viser de kontraster, der findes i Georgien

Artikler

Begivenheder og arrangementer

Breve fra sommerlejren 2015

 

1.) Hej. Jeg er Achiko Katamadze og jeg har været i Ureki denne sommer med min mor og min søster og jeg kunne meget godt lide det. Jeg legede med børnene, men en dårlig ting var vejeret, fordi det regner for det meste. Om morgenen spiste vi, og hvis vejret var godt, skulle vi til havet. Vi spillede volleball, fodbold .

Hver morgen, når vi stod op øvede vi, og derefter havde vi mad. Jeg har mødt nogle nye børn. Jeg vil sige lidt om Poul: han er en god mand, venlig og han sjov. Vi ønsker at sige stor tak til ham og til dig. Jeg kunne godt lide Ureki meget hvor jeg har tilbragt bedste tid. Jeg håber, at næste år vi også tager til Ureki.

Achiko Katamadze

2.) Dette år var jeg i Ureki med min bror og min mor. Jeg kunne godt lide at være i Ureki sammen med børnene, hvor vi har brugt god tid sammen. Vi legede i dagene. Vejret var dårligt, men de sidste tre dage var gode. Om morgenen vågnede vi op og havde praksis. Efter praksis havde vi morgenmad og gik til havet, hvis vejret var godt. Jeg mødte nye børn, og det var godt at introducere nye folk. Sammen med os var Poul vore danske sponsor. Han er en god mand, og hans vittigheder var god. Jeg vil gerne takke være Poul og dig, fordi vi havde mulighed for at tilbringe vores ferier sammen. Jeg håber, vi vil gå til Ureki næste år.

Ana Katamadze

3.) Hej. Jeg er Eka Joxadze og jeg er 14 år gammel. Det var godt i Ureki. Jeg mødte nye børn, og de var meget venlige. Jeg vil gerne sige tak til GaGa, Niko og Lasha, fordi de tog sig godt af os. Maden var også god. Den vigtigste ting, jeg kunne lide var planen for dagen. Om morgenen vågnede vi op tidligt som jeg ikke kunne lide, men det var nødvendigt. Vi øvede sammen, og efter havde vi morgenmad. Efter gik vi til havet, hvis vejret var godt. Vi plejede at spille volleyball. Jeg er sikker på at alle var ked af det, fordi vi forladte Ureki, fordi det var der vi brugte mest tid bruger mest tid der. Mange tak for alt dette.

Eka Joxadze

4.) Hej. At være i Ureki kunne jeg meget godt lide. Hver morgen stod vi op kl. 8:00 og havde praksis. Normalt spillede vi nogle spil med Niko og på et tidspunkt lavede vi også et bål og sad omkring det. På trods af de dårlige vejr havde vi flere muligheder for at gå til havet og svømme. Specielt de sidste tre dage var gode. Jeg kunne også godt lide maden. I midten dag havde vi frugt, som jeg meget godt kan lide, efter det havde vi en time til at sove. I denne tid læste jeg bøger. Tak for det, at vi havde brugt en fantastisk tid i Ureki sammen.

Irina Koroshinadze

5.) Det er en den bedste tid i mit liv, når vi går til Ureki og når vi er i lejren i Ureki. Jeg vil sige tak til dig, som giver os mulighed for at bruge tid sammen. Vi er sammen, og brugte tid sammen. Vi plejer at spille volleyball og gå til havet, men vejret i år var dårligt. Det vigtigste er, at jeg er tilfreds, og at jeg godt kunne lide al ting. Jeg ville være glad, hvis dette projekt vil fortsætte. Mange tak

Venlig hilsen fra Mariam Tatunashvili

6.) Hej. Jeg er Meriko Abramishvili og jeg er 11 år gammel. Til næste år, er det sjette år at jeg er i dette projekt, og jeg takker for alt dette. Jeg ser altid frem til hver sommer, fordi vi tager til Ureki hvor vi tilbringer den bedste tid. Vi spiller, synger og danser. Tidligt om morgenen, vi stå op og tager til noget praksis, fordi det er godt for vores helbred. Den gode mad tilberedes af vores ældre. Vi spiser også frugt og slik. Jeg vil gerne takke Dem for disse dage, som jeg aldrig vil glemme.

Meriko abramishvili

7.) Hej jeg er Nika Petriashvili, og det var første gang, at jeg var i Ureki. Det var så interessant og sjovt at tilbringe tid sammen med børnene. Jeg har mødt mange børn, og været sammen med dem. Vi spillede volleyball og fodbold sammen. Vi gik også til havet, men vejret var dårligt. Der var også vores gæst Poul og jeg tror, han er en god mand. Jeg håber, at jeg vil have mulighed for at gå til Ureki næste år, fordi jeg har tilbragt vidunderlig tid der. Tak for alt dette.

Nika Petriashvili

8.) Hej. Jeg er Nino Glonti, og jeg er glad for, at jeg har haft mulighed for at gå til Ureki hver sommer. Dette år var det brilliant, fordi vi har brugt den bedste tid, på trods af at det var dårlige vejr. Hver morgen fik vi tidligt op og havde praksis med Maxo og Niko. Efter at vi havde morgenmad gik vi til havet. Udover dette havde vi lejlighed til at se film og det var godt at se sammen, Niko sat projektoren op i rummet, og vi valgte den film, som vi ønskede. Jeg mødte nogle nye børn, og det var også godt. Jeg vil gerne sige tak for alt dette. Jeg glemmer aldrig denne sommer.

Nino Glonti

9.) Hej. Mit navn er Salome Pocxveria. Vi tog til Ureki d.23 juni, hvor jeg har tilbragt god tid sammen med børnene. Jeg har været til Ureki, og jeg ved, hvor god situation er der. Det vigtigste er, at vi er sammen, og vi bruger tid sammen. Vi spiller, spiser, svømmer og gøre nogle andre ting sammen, og jeg takker meget for det. Tak for alt dette.

Salome Pocxveria

10.) Hej. Jeg er Teona Dopidze og jeg var i Ureki. Jeg vil gerne sige stor tak til dig, for at jeg havde mulighed for at brugt min ferie i Ureki hvor jeg har tilbragt den bedste tid. Jeg har mange venner, og vi har gode relationer til hinanden. Vi plejede at spille nogle spil, og vi lavede også bål. Jeg håber, at dette projekt vil fortsætte, fordi vi har brugt vores bedste tid i Ureki sammen. I sidste ende vil jeg takke endnu en gang.

Teona Dopidze